
Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów nad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak wyglądają takie badania?
Co sprawdzają badania wysokościowe?
Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z uwzględnieniem właściwych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą czy mające problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) oraz neurologii. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W czasie badań można również wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, gdyż istnieje możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.
Badania wysokościowe – co ile
lat je wykonywać?
Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Mając na uwadze, że podczas pełnienia obowiązków stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom wysokościowym należy poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast przeprowadzać je co rok.
Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]