
Dotacje unijne to sposób finansowania, z którego chętnie korzystają polscy przedsiębiorcy, zarówno ci najmniejsi, jak i duże przedsiębiorstwa. Nic w tym dziwnego – warunki, na których można otrzymać środki, są bardzo korzystne.
Możliwe są zarówno dotacje dla przedsiębiorstw o dłuższym stażu, jak i dotacje dla nowych firm – każdy więc powinien być w stanie znaleźć optymalne rozwiązanie. Jednak jakie dokładnie kroki podjąć, aby je uzyskać? Wyjaśniamy.
Co zrobić, żeby otrzymać dotacje unijne?
Najprościej można sprowadzić proces pozyskiwania dotacji unijnej do wyszukania odpowiedniej oferty, złożenia wniosku wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami i oczekiwania na odpowiedź. W praktyce nie jest to jednak tak proste zadanie, zwłaszcza, jeśli firma chce podjąć się go na własną rękę.
Chociażby jeśli chodzi o biznesplan kredyt czy dotacja (jej wysokość, to czy w ogóle zostanie przyznana) może zależeć od tego, co się w nim znajdzie, a bez doświadczenia w zakresie jego przygotowania nie zawsze wszystko zostanie opracowane w pełni prawidłowo.
Jest jednak alternatywne rozwiązanie. Zamiast szukać odpowiedniej dotacji samemu, co jest stosunkowo czasochłonne, można poprosić eksperta o pomoc w tym zakresie. Dzięki temu uzyska się profesjonalne wsparcie zarówno w zakresie wyszukania właściwej dotacji, jak i całego procesu kontaktowania się z odpowiednią instytucją, przygotowania biznesplanu i nie tylko.
Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko oszczędzić czas, ale też zwiększy prawdopodobieństwo otrzymania dotacji i pozwoli uniknąć ewentualnych błędów w procesie jej pozyskiwania. Błędów, które mogłyby doprowadzić do odrzucenia wniosku lub konieczności wprowadzenia w nim poprawek, co przedłużyłoby dodatkowo cały proces pozyskiwania finansowania.
Nie obejdzie się bez indywidualnego podejścia
Trudno byłoby wskazać jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przypadku, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że oferty i propozycje instytucji unijnych, a także banków i innych podmiotów zmieniają się dynamicznie.
Poszczególne przedsiębiorstwa mogą znajdować się w diametralnie różnych sytuacjach (nie tylko finansowych), więc każda firma wymaga indywidualnego podejścia. To, jaka dotacja czy inna oferta finansowania unijnego będzie najbardziej korzystna, zależy między innymi od rozmiaru działalności, branży, lokalizacji czy celów, na które chce ona wykorzystać pozyskane środki.
Instytucje unijne mogą bowiem ustalać całkowicie odmienne kryteria dla poszczególnych projektów, między innymi w zakresie tego, kto może z nich korzystać i w jaki sposób.