
Ekonomia współdzielenia to zjawisko społeczne polegające na dzieleniu się zasobami pomiędzy kilkoma osobami lub firmami przez współużytkowanie i współtworzenie. Na rynku B2B pozwala ograniczyć koszty działalności i zwiększyć elastyczność firmy. Sprawdź, dlaczego warto inwestować w ekonomię współdzielenia zasobów między firmami.
Na czym polega ekonomia współdzielenia?
Zainteresowanie rozwiązaniami w zakresie ekonomii współdzielenia wzrosło podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Szukano usług, które pozwolą obniżyć koszty m.in. zakupów, transportu, oprogramowania zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Kryzys zapoczątkował zmianę społeczną. Posiadanie własnego roweru, samochodu, mieszkania lub domu przestało być koniecznością. Ludzie zaczęli zwracać uwagę na koszty życia i ekologię. Większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się ogólnodostępne dobra, które można wypożyczyć – rowery miejskie, wypożyczalnie samochodów, filmów (Netflix zaczynał swoją działalność jako wypożyczalnia płyt DVD!), a także możliwość kupowania pojedynczych utworów muzycznych zamiast całych płyt (taką funkcję jako pierwszy posiadał serwis iTunes, który był prekursorem dzisiejszych usług streamingu muzyki). Minimalistyczne podejście do życia stało się wręcz modne.
Niestety, ekonomia współdzielenia na początku miała duże ograniczenia. Udostępniane dobra mogły zostać skradzione lub zniszczone, nie istniał też szybki, wygodny i bezpieczny sposób dzielenia się kosztami. Dopiero ogólnodostępny internet i urządzenia mobilne spowodowały dynamiczny rozwój rozwiązań tego typu. Aplikacje mobilne takie jak Uber i Airbnb pozwoliły osobom fizycznym w bezpieczny sposób dzielić się swoimi pojazdami i nieruchomościami z innymi użytkownikami usługi, generując w ten sposób dodatkowe przychody.
Współdzielenie jest obecnie popularnym rozwiązaniem stosowanym przez firmy w aplikacjach streamingowych, platformach zakupowych i usługach przechowywania plików w chmurze. Przykładowo:
- Spotify Family – maksymalnie 6 osób mieszkających pod tym samym adresem może korzystać ze specjalnego, tańszego niż w przypadku zakupu sześciu osobnych subskrypcji, pakietu. Jednocześnie każda z osób ma swoje własne, niezależne konto w aplikacji.
- Allegro Family – konto rodzinne dla osób mieszkających pod tym samym adresem. Umożliwia korzystanie z bezpłatnych dostaw Allegro Smart dla wszystkich członków pakietu w niższej cenie niż zakup osobnych subskrypcji indywidualnych.
- Google One – subskrypcja usług Google (m.in. Dysk Google i Zdjęcia Google) umożliwiająca podzielenie dostępnej przestrzeni dyskowej na kilka niezależnych kont dołączonych do pakietu.
Ekonomia współdzielenia usług cieszy się obecnie dużą popularnością na rynku detalicznym. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie podobnych rozwiązań, ale w sektorze B2B (business-to-business), czyli w relacji pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi.
Technology sharing w modelu B2B
Współdzielenie zasobów fizycznych i niematerialnych wśród firm pozwala generować większe przychody przy jednoczesnej redukcji kosztów. W niektórych branżach tego typu rozwiązania znane są już od wielu lat. Linie lotnicze udostępniają swoje samoloty i usługi innym liniom, firmy budowlane wynajmują zaawansowany sprzęt, natomiast firmy produkujące oprogramowanie licencjonują kod i gotowe rozwiązania od innych twórców. Są to jednak relacje skomplikowane, zarezerwowane wyłącznie dla największych graczy i będące wynikiem długotrwałych ustaleń. Rozwijająca się ekonomia współdzielenia B2B ma umożliwiać współdzielenie usług również mniejszym firmom i to na zasadzie “tu i teraz”. Jest to możliwe dzięki tym samym narzędziom, które sprawdziły się na rynku konsumenckim – szybkie połączenie internetowe, zaawansowane systemy informatyczne i aplikacje mobilne.
Najważniejsze korzyści rozwiązań typu technology sharing w modelu B2B:
- Zmniejszenie kosztów – budowa nowej fabryki nie jest konieczna, gdy na atrakcyjnych warunkach finansowych można skorzystać z zasobów innych firm, które w danym czasie nie korzystają ze swoich linii montażowych i przestrzeni magazynowej. W ten sposób można płynnie reagować na skoki i spadki popytu na produkty. Platformy takie jak FLEXE, Flowspace i SpaceFill pomagają właścicielom magazynów zarabiać na niewykorzystanych obiektach, wynajmując je firmom i startupom zajmującym się handlem elektronicznym, które desperacko szukają miejsca do przechowywania swoich zapasów.
- Zwiększenie wartości aktywów niematerialnych – firmy mogą w prostszy sposób czerpać korzyści z niewykorzystanych aktywów materialnych (np. patentów, praw autorskich i know-how). Platformy takie jak yet2.com i NineSigma umożliwiają łatwe połączenie firm poszukujących innowacji z firmami, które posiadają odpowiednie technologie.
- Większa elastyczność – gdy podczas pandemii COVID-19 zapotrzebowanie na niektóre produkty gwałtownie spadło, niektórzy producenci pozostali z niewykorzystanymi zasobami produkcyjnymi. Z drugiej strony, wielu producentów zmagało się z opóźnionymi i odwołanymi dostawami, co wpłynęło na konieczność zwiększenia produkcji. Rozwiązaniem tego problemu są platformy produkcji na żądanie: Xometry, Fictiv i 3D Hubs, które szybko łączą producentów z nowymi klientami zapewniając korzystną dla obu stron, ciągłość produkcji.
- Większa innowacyjność – jak dowodzą badania, 95% debiutów nowych produktów konsumenckich kończy się niepowodzeniem, ponieważ nie zaspokajają one rzeczywistych potrzeb klientów. Ten problem może rozwiązać wykorzystanie kilku platform w zakresie technology sharing. Po pierwsze, warto skorzystać z platform umożliwiających niskoseryjną produkcję na żądanie. Kolejny krok to nawiązanie współpracy z firmami udostępniającymi przestrzenie handlowe w najlepszych lokalizacjach na całym świecie w modelu najmu krótkoterminowego (np. Storefront i Appear Here). W ten sposób w łatwy sposób można zwalidować pomysł na produkt fizyczny.
- Możliwość świadczenia kompleksowych usług – klienci oczekują od firm kompleksowych rozwiązań, które będą rozwiązaniem dużego problemu, często dotyczącego całego działu firmy (np. dział marketingu – problem pozyskiwania leadów sprzedażowych). Przykładem może być oprogramowanie Semrush, które w przeszłości było narzędziem służącym do analizy słów kluczowych, a obecnie jest kompleksowym pakietem oprogramowania z zakresu SEO, content marketingu, reklam, social media, a nawet public relations (firma w 2020 roku w tym celu przejęła polskie narzędzie Prowly). Dzięki ekonomii współdzielenia w sektorze B2B, firmy mogą w łatwy sposób oferować komplementarne usługi zwiększając zadowolenie klientów. Dobrym przykładem są huby dla startupów, które w cenie przestrzeni coworkingowej udostępniają też pakiet najpopularniejszych aplikacji używanych przez startupy w ramach jednego, korzystniejszego niż ich osobny zakup, abonamentu. Inne rozwiązanie to integracja aplikacji umożliwiających rezerwację noclegu, wynajmu samochodu i zakupu biletów na atrakcje turystyczne.
B2B sharing a Flobo
Ekonomia współdzielenia B2B to kierunek, w którym zmierza też Flobo. Wierzymy, że jedynie dobrze przemyślana współpraca między firmami pozwala dostarczyć klientom najlepsze doświadczenia. Flobo to rozwiązanie uniwersalne o szerokim zakresie zastosowania. Może wystawiać faktury, rozliczać należności, przypominać o płatnościach, prowadzić windykację, a także obsługiwać płatności cykliczne (abonamenty, rezerwacje, transze). Każda firma może używać go do innych celów, jednak pula gotowych integracji jest ograniczona. Te mniej popularne trzeba dopiero stworzyć czyli zainwestować w ich powstanie. Dlatego wyszukujemy firmy, które są zainteresowane podobnymi liniami automatyzacji. Dzięki temu możemy zredukować koszty wdrożenia i dostarczyć mniejszym firmom zaawansowaną usługę porównywalną do drogich dedykowanych wdrożeń.
Flobo z powodzeniem obsłuży zarówno zwykłe firmy z typowym obiegiem faktur, jak również wpłaty abonamentów w szkołach językowych, rozliczanie kosztów rezerwacji w biurach turystycznych i wiele innych.
Technology sharing pozwala skutecznie zredukować koszty automatyzacji, a małym firmom pozwala rywalizować z dużymi pod względem rozwiązań technologicznych.
Źródło tekstu: https://flobo.io/rozwoj/ekonomia-wspoldzielenia-b2b-poznaj-najwazniejsze-korzysci/