
Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy instrumentów finansowych. Nie może to jednak dziwić, bo jego duże atuty powodują, że leasing okazuje się doskonałym sposobem umożliwiającym zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Głównie z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny wpływa również to, że pozwala on na zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na tę metodę finansowania?
ABC leasingu
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, ale w Polsce są to określenia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej są auta, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do prowadzenia firmy lub wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu udostępnione dobra muszą zostać oddane leasingodawcy, który zwykle zbywa je w atrakcyjnej cenie.
Leasing – jak ustrzec się pomyłek?
W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest mnóstwo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż trudno wybrać w tej grupie tę najlepszą – potrzebne w tym celu będą odpowiednie umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je ma, stawiając na leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto więc udać się do doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.