
Kiedy przedsiębiorstwo przechodzi głęboki kryzys, zobowiązania wobec partnerów zwiększają się z dnia na dzień i decyzja o ogłoszeniu bankructwa wydaje się jedynym możliwym rozwiązaniem, być może nadszedł czas na wypróbowanie innej alternatywy: restrukturyzacji.
Restrukturyzacja – przystopuj rosnące zadłużenie
Restrukturyzacją można nazwać przeobrażenie spółki, dążącą do niedopuszczenia do jej upadłości i w efekcie podniesienie jej wartości. W naszym kraju postępowania restrukturyzacyjne systematyzuje Prawo restrukturyzacyjne. Nowe prawo proponuje sporo możliwości zawarcia układu z wierzycielami, przez co jest wyraźnie bardziej nastawione na właścicieli firm. Także postępowania toczą się krócej aniżeli przed 2016 r. i są odformalizowane. Działania restrukturyzacyjne przynoszą wiele pozytywnych rezultatów: pozwalają przystopować egzekucje komornicze, spowolnić pędzącą spiralę zadłużenia, powstrzymać wykonanie niepomyślnych ugód, a zwłaszcza uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem.
4 rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Wymieniony wyżej akt prawny wymienia 4 typy postępowań restrukturyzacyjnych. Są to:
– postępowanie o zatwierdzenie układu toczące się bez uczestnictwa sądu. W takim postępowaniu to zadłużony przedsiębiorca przy udziale nadzorcy układu, którego nawiasem mówiąc sam wskazuje, na własną rękę prowadzi negocjacje z wierzycielami i gromadzi ich głosy na piśmie. Rolą sądu jest tutaj tylko zaakceptowanie układu kierując się decyzją wierzycieli.
– przyspieszone postępowanie układowe, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu oraz zaakceptowaniu rejestru zobowiązań w uproszczonym trybie. Toczy się ono przed sądem, jednakże w domyśle ma prowadzić do możliwie najszybszego zawarcia układu między wierzycielami oraz dłużnikiem. Ten typ restrukturyzacji trwa przeciętnie do 6 miesięcy.
– postępowanie układowe, na które decydują się przeważnie przedsiębiorcy obawiający się niewypłacalności. W tym bardzo skrupulatnym postępowaniu sąd może ustanowić tymczasowego nadzorcę sądowego, zabezpieczając w ten sposób dobytek dłużnika. Okres trwania takiego postępowania jest częstokroć dłuższy niż rok, ponieważ w kwestiach dotyczących wierzytelności spornych, to sąd rozstrzyga o ostatecznej wysokości zobowiązania.
– postępowanie sanacyjne, które prócz czynności mających na celu zawarcie układu z wierzycielami, daje dłużnikowi sposobność przeprowadzenia działań sanacyjnych, a jednocześnie zapewnia bardzo szeroką ochronę przed windykacją. Łączy się to jednak z przekazaniem zarządu nad przedsiębiorstwem.
Warto zaznaczyć, iż istnieją ograniczenia, które określają to, który model restrukturyzacji może zostać przeprowadzony w danym przypadku. Np. postępowanie o zatwierdzenie układu oraz przyspieszone postępowanie układowe można rozpocząć jedynie wtedy, gdy suma zobowiązań spornych nie przekracza 15% wszystkich wierzytelności, w innym przypadku odpowiednie jest rozpoczęcie postępowania układowego lub sanacyjnego. Działania restrukturyzacyjne są zagmatwane, w związku z tym jeżeli postanawiasz o ich prowadzeniu, ale masz wątpliwości, który typ będzie korzystny dla Twojego przedsiębiorstwa, koniecznie skorzystaj z porady doradcy restrukturyzacyjnego.