
Osoby prowadzące działalność gospodarczą zazwyczaj rozliczają się z urzędem skarbowym metodą memoriałową, według której zobowiązanie zapłaty podatku od towarów i usług powstaje w momencie wystawienia faktury. W takim wypadku fiskus nie patrzy na to czy należność od kontrahenta wpłynęła na rachunek płatnika VAT. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług wynika nie wcześniej niż po otrzymaniu od kontrahenta płatności.
Metoda kasowa – strategia na podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa
Nieterminowość w przelewach należności to nie rzadkość. Przedsiębiorcy często znajdują się w położeniu, kiedy muszą co jakiś czas dopominać się od kontrahenta przelewu opłaty za wykonane usługi czy też sprzedane towary. Jeżeli to zdarza się cyklicznie, nawet świetnie prosperująca firma może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie wnieść przysługujących podatków w ustawowym terminie i w konsekwencji dostać od fiskusa bardzo bolesną grzywnę. Szczęśliwie mali przedsiębiorcy, a więc przedsiębiorstwa których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył razem z podatkiem dwóch milionów euro, są uprawnieni do korzystania z metody kasowej odraczając tym samym termin rozliczenia się z podatku do momentu otrzymania zapłaty od kontrahenta. Ze względu na sprecyzowany przez prawo limit z rozliczenia metodą kasową może skorzystać większość rodzimych właścicieli firm, aczkolwiek muszą oni mieć świadomość, że korzystanie z tej formy rozliczenia działa też w drugą stronę. Gdy zatem sami mają trudność z dochowaniem terminów opłat, nie będą mogli odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej póki nie zapłacą stosownej należności. Deklarację o chęci przejścia na metodę kasową dostarcza się urzędowi skarbowemu na formularzu VAT-R. Wymagane jest też przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT oraz obowiązkowe oznaczanie każdej wydanej faktury adnotacją “metoda kasowa”.
Z jakiego powodu biura rachunkowe nie polecają firmom metody kasowej?
Biura rachunkowe w wielu przypadkach odwodzą mniejszych przedsiębiorców od rozliczania podatku VAT metodą kasową. Najczęściej przyczyną tego jest po prostu kwestia ciągłego pilnowania otrzymywanych należności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza przecież do skrupulatnego ich pilnowania, aby nie przeoczyć terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku działalności wystawiających każdego miesiąca kilkanaście faktur nie jest to kłopot. Jednak już przy kilkudziesięciu dokumentach kontrola przelewów pojawiających się na rachunku firmowym może pochłaniać nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich firm najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje zaoszczędzenie czasu i redukcję prawdopodobieństwa omyłek przy księgowaniu, jest zastosowanie aplikacji służącejdo automatycznego monitoringu należności, jaką jest robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]