
Chirurgiczna korekcja powiek jest wyjściem dla tych, którzy odczuwają intensywny dyskomfort spowodowany ich opadaniem. Dlatego że skóra powiek jest nadzwyczaj cienka, całkiem szybko ulega procesowi starzenia, traci z biegiem lat kolagen i elastynę, co powoduje jej zwiotczenie. Jednak opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą jedynie osób starszych. Częstokroć na tę dolegliwość cierpią także ludzie w młodym wieku.
Kiedy podniesienie powiek jest uzasadnione?
Starzenie się skóry jest nieuniknione i obecnie medycyna nie osiągnęła wciąż etapu, który pozwoliłby go w pełni wstrzymać. Opadanie powiek jest tym samym typowym skutkiem utraty przez skórę elastyczności. Z reguły opadanie powiek jest niewielkim problemem estetycznym, bowiem sprawia, iż twarz sprawia wrażenie niezwykle wycieńczonej. Tymczasem wielu pacjentów zapisuje się na podniesienie ze względów leczniczych – opadające powieki mogą przyczyniać się do głębokiego zmęczenia oczu, chronicznego bólu głowy czy poważnego ograniczenia pola widzenia. Może to zatem wyraźnie wpływać na nasze życie, poprzez utrudnianie codziennych czynności, jak czytanie i kierowanie autem.
Ile trwa blefaroplastyka, czyli zabieg podniesienia powiek górnych?
Plastyka powiek górnych polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i usunięciu zbędnej wiotkiej tkanki. W niektórych przypadkach wycina się również nagromadzoną tkankę tłuszczową. Rana po nacięciu zaszywana jest drobnymi szwami, co gwarantuje, że po zasklepieniu ślad po nich pozostaje niewidoczny. Zabieg blefaroplastyki trwa najczęściej około 1 godziny i przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez pewien czas widoczny jest obrzęk oczu, rzadziej pacjent doświadcza również pieczenia powiek, jednakże zwykle już po plus minus 2 tygodniach pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć.
Nie każdy może przystąpić do zabiegu podniesienia powieki górnej, z tej przyczyny uprzednio potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki znajduje się między innymi cukrzyca, choroby serca i nadczynność tarczycy. Podniesienia powiek górnych nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.