
Potrzebujesz wiadomości o bólu krzyża? Dobrze trafiłeś!
Nawracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami pomału staje się codziennością dla dużego procenta populacji. Współcześnie nie jest to już dolegliwość, której doświadczają wyłącznie osoby starsze. Niska aktywność fizyczna skorelowana z siedzącą pracą sprawia, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Źródło bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może wynikać z wielu przyczyn. Jego pojawienie się np. na odcinku klatki piersiowej nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też wskazywać na rozwijające się zmiany reumatyczne czy choroby organów, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból na wysokości łopatek, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł czy mięśni przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z podnoszenia ciężkich obiektów lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest lekceważony, gdyż zanika po wypoczynku, niemniej jednak może on być objawem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból kręgosłupa bywa też następstwem rozmaitych stanów zapalnych oraz obrażeń często tak drobnych, iż wracamy do nich myślą dopiero podczas wizyty w gabinecie ortopedy.
Zapobieganie bólom pleców
Bólu pleców nie wolno ignorować i należy szybko zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on w stanie wstępnie określić rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który wybierze efektywną formę terapii. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup na razie nie sprawiał problemów. W tym celu doktorzy zalecają dbanie o właściwą wagę, regularny ruch oraz pamiętanie o poprawnej postawie, np. podczas pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie szyi czy pleców można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza krążenie limfy i krwi, jak również wzmacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe.
Kontakt z firmą:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]