
Wiedza o historii rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się i tacy, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga cierpliwości
Stworzenie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie może być zaliczone do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich i kartotekach prowadzonych przez parafie. Zazwyczaj można korzystać z nich bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do następnych parafii lub urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków przebywa w tym samym miejscu.
Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?
Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią niewielkiej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn na chwilę obecną coraz więcej Polaków decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.