
Węzeł optyczny zamówisz na www.telmor.pl
Dzisiejsze sieci komputerowe prawie za każdym razem wykonuje się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – płynności transmisji informacji i nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie mogłyby funkcjonować bez właściwych elementów pozwalających na transmisję informacji oraz późniejsze kodowanie. By zamontować tego rodzaju sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej sieci – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?
Węzeł optyczny – jak działa?
Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, by przesłać impuls elektryczny. Należy jednak dodać, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może też wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż 1 gigaherca. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również odpowiednia osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i innymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana z metalu.
Jaki węzeł optyczny wybrać?
O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, decydują pewne parametry. Najważniejsze będzie pasmo działania węzła oraz moc sygnału – od tego zależy bowiem liczba końcowych abonentów, do których dotrze dane. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy serwisowaniu sieci, warto również zwrócić uwagę na sposób kalibracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia zdalną korekcję ustawień.
Kontakt z firmą:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]